سازمان هواشناسی کشور به ساکنان شهرهای صنعتی و پرجمعیت توصیه کرده از تردد غیرضروری و فعالیت در فضای آزاد در این روزها اجتناب کنند.

 

در شرایطی که پایتخت‌نشین‌ها روزهای زیادی از آلودگی هوا را پشت سر گذاشته و هنوز هم با این شرایط دست و پنجه نرم می‌کنند، شهرهای دیگر کشورمان هم رفته رفته به فهرست مناطقی با هوای آلوده اضافه می‌شوند. از جمله این شهرها می‌توان به کرج،‌ تبریز، اهواز، اصفهان، قزوین،‌ سنندج، بجنورد،‌ اراک،‌ بوشهر و خرم‌آباد اشاره کرد.

هوای پایتخت از روز گذشته مجددا در شرایط ناسالم قرار گرفته و کمیته اضطرار آلودگی در پی جلسه‌ای که روز پنج شنبه هفته گذشته برگزار شد، مصوباتی ازجمله ممنوعیت فروش طرح ترافیک، افزایش محدوده زوج و فرد و افزایش محدودیت زمان ورود به طرح از ساعت ۱۷ به ۱۹ را داشت. حالا هم گزارش‌های هواشناسی درباره تهران، از این حکایت دارند که آلودگی هوا تا پایان هفته پایدار است و روز جمعه به اوج می‌رسد.

هرچند صبح امروز چند منطقه تهران هوای قابل تحمل‌تری داشتند، اما با افزایش تردد در شهر و پایداری ادامه‌دار جو، آلاینده‌های بیشتری در هوا تلنبار شدند و اکنون هوای تهران به وضعیت هشدار رسیده و آنطور که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ صبح امروز، هوا ناسالم برای همه افراد جامعه است؛ ۱۵۱. وضعیت قرمز.

به گزارش ایرنا، مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی گفت: پیش بینی‌ها نشان می دهد انباشت آلودگی در تهران تا آخر هفته جاری ادامه دارد و روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه آینده نیز بیشتر خواهد شد. مجید آزادی، همچنین اشاره کرد: فردا (دوشنبه) باد بسیار ضعیفی خواهد وزید اما در حد نسیم است و توان خروج آلاینده‌ها را ندارد حتی ممکن است موجب افزایش بیشتر آلودگی در هوا شود، یعنی آلودگی‌ها را از اطراف وارد هوای تهران کند.

در تبریز هم هوا همچنان وضعیت خوبی ندارد به طوری که شاخص کیفیت هوای این شهر در یازدهمین روز متوالی در وضعیت هشدار قرار گرفت و مدارس نوبت عصر در تمامی مقاطع تحصیلی تعطیل شدند. این تصمیم در کمیته‌ اضطرار شهرستان تبریز با توجه به اینکه شاخص آلودگی هوا برابر با ۱۶۳ بوده و ناسالم برای تمامی گروه‌هاست، گرفته شد.

بنابر اعلام مسئولان محیط زیست آذربایجان شرقی این شرایط برای گروه های حساس ناسالم است. به گفته مسئول مرکز پایش زیست محیطی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی،‌ طبق پایش‌های انجام شده اکنون میزان آلودگی هوای تبریز ۱۴۳ پی اس آی است که در این وضعیت افراد حساس از جمله کودکان، بیماران قلبی و عروقی و افراد مسن باید مسایل ایمنی و بهداشتی را به دقت رعایت کنند. شاهین رحیم اوغلی همچنین گفت: با توجه به شرایط آب‌وهوایی و پیش‌بینی‌های انجام شده، در ساعات آینده میزان آلودگی هوای تبریز به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت.

از ایلام هم خبر می‌رسد هوا در وضعیت هشدار است و ورود پدیده گرد و غبار، هوای برخی نقاط این استان را در آستانه هشدار قرار داده است. این شرایط در حالی است که استان ایلام از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۲ روز ناسالم را پشت سر گذاشته است.

علی طاهرسارایی، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام درباره وضعیت این شهر اعلام کرد: هم اکنون هوای شهرستان‌های ایلام و مهران در وضعیت هشدار و شهرستان دهلران نیز در آستانه هشدار قرار گرفته است. غلظت ریزگردها در هوای شهرستان‌های ایلام و مهران ۱۹۰ میکروگرم در متر مکعب و با روند افزایشی است و میزان غلظت ریزگردها در دهلران نیز ۱۵۲ میکروگرم در متر مکعب با روند پایدار گزارش شده است.

اما وضعیت شهرهای دیگری که مردمانش از آلودگی هوا رنج می‌برند چگونه است؟ به گزارش مرکز کنترل و پایش محیط زیست، شاخص کیفی هوای کلانشهرها و مراکز استانها در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ صبح، مورخ ۹۵٫۱۰٫۱۲ برای گروه‌های ناسالم برای گروه‌های حساس و ناسالم به شرح زیر است:

خرم آباد ۱۰۷(ناسالم گروه‌های حساس)
بوشهر ۱۰۸(ناسالم گروه‌های حساس)
اراک ۱۱۱(ناسالم گروه‌های حساس)
بجنورد ۱۱۲(ناسالم گروه‌های حساس)
سنندج ۱۱۲(ناسالم گروه‌های حساس)
قروین ۱۱۸(ناسالم گروه‌های حساس)
اصفهان ۱۲۳(ناسالم گروه‌های حساس)
تهران۱۵۱(ناسالم)
اهواز ۱۵۶(ناسالم)
تبریز ۱۶۳(ناسالم)
کرج ۱۷۱(ناسالم)

 

مرجع: خبرآنلاین

این خبر را به اشتراک بگذارید :