فشار اقتصادی بر خانواده‌ها، تحریک احساسات سیاهپوستان، بحران حمل سلاح در جامعه، انتخاباتِ ریاست جمهوری و کنگره و تشدیدِ تقابل میانِ دو اندیشه لیبرالیسم و محافظه‌کاری، مهمترین رویدادهای آمریکا در سال میلادی گذشته بود.

 

آمارهای رسمی درباره اقتصاد کلانِ آمریکا، طی سال ۲۰۱۶، نشان‌ دهنده رشد اقتصاد و کاهش بیکاری در ابن کشور بوده است. با این حال، مردم آمریکا که اقتصاد و معیشت را مهمترین معیار خود برای رای دادن می‌دانند، نه تنها نامزد حزب مخالفِ دولت را به ریاست‌جمهوری برگزیدند، بلکه اکثریت جمهوری‌خواهان در کنگره را نیز بر خلاف پیش‌بینی‌ها، حفظ کردند. این وضعیت، نشان داد میان آمارهای اقتصاد کلان و معیشت طبقه متوسط جامعه آمریکا، شکاف چشمگیری وجود دارد.
اما یکی دیگر از چالش‌های واشنگتن در سالی که گذشت، آرام کردنِ جامعه بزرگ سیاهپوستان در این کشور بود؛ جامعه‌ای که احساس می‌کند دولت میان او و سفیدپوستان، تبعیض روا داشته است و اوج این تبعیض را در برخوردهای شدید پلیس ایالات متحده با سیاهپوستان می‌بیند.
در این مقاله، ابتدا به بررسی زمینه‌های اقتصادی برای شکست دموکرات‌ها در انتخابات سراسری آمریکا می‌پردازیم و سپس بحران بزرگ اجتماعی در ایالات متحده را مرور خواهیم کرد. در انتها، روزشمار رخدادهای مهم آمریکا در سال ۲۰۱۶ را مرور می‌کنیم.

*** اقتصاد آمریکا
** اقتصاد کلان
تولید ناخالص داخلی (GDP)، یعنی مجموع ارزش کالاهای تولیدشده و خدمات عرضه ‌شده در ایالات متحده، سال ۲۰۱۵ میلادی، معادل ۱۷ تریلیون و ۹۵۰ میلیارد دلار بود (۱). امسال پیش‌بینی می‌شود GDP در آمریکا به ۱۸ تریلیون و ۵۵۵ میلیارد دلار برسد که این یعنی اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۱۶ معادل ۲٫۴ درصد رشد داشته است. (۲)
با توجه به اینکه اقتصاد آمریکا در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ هم دقیقا ۲٫۴ درصد رشد کرده بود، آمارِ امسال اگر محقق شود، بدین معناست که ایالات متحده در سال ۲۰۱۶، روندی یکنواخت را پیموده است.
اگرچه رشد ۲٫۴ درصدی برای آمریکا رقمی کاملا معمولی است، اما در مقام مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی، آمار قابل قبولی به شمار می‌رود. پیش‌بینی شده است که امسال تولید ناخالص داخلی در انگلیس ۱٫۸ درصد، در کانادا و آلمان ۱٫۴ درصد، در فرانسه ۱٫۱ درصد، در ایتالیا نزدیک به یک درصد و در ژاپن حدود نیم درصد افزایش یافته باشد (۲).
نرخ بیکاری در آمریکا در پایان سال جاری و بر اساس آمارهای مختلف، چیزی بین ۴٫۶ درصد تا ۴٫۸ درصد است. ایالات متحده از این نظر نیز پس از ژاپن با ۳٫۲ درصد بیکاری، بهترین آمار اشتغال را در میان کشورهای صنعتی دارد.
با این وصف، دقیقا چه چیز سبب شد تا کسی مانند ‘دونالد ترامپ’ با شعارهای اقتصادی بتواند نظر جامعه را به خود جلب کند و با کمترین هزینه، سیاست‌مداران کهنه‌کار آمریکایی را در رقابت‌های مقدماتی و نهاییِ ریاست‌جمهوری شکست دهد؟ این سوالی است که با نگاهی موشکافانه به اقتصاد خانوار در ایالات متحده، می‌توان پاسخ داد.

** درآمد خانواده آمریکایی
آخرین آمار رسمی در آمریکا، مربوط به سال ۲۰۱۴ است. در این سال، یک خانواده طبقه متوسط در آمریکا، به طور میانگین پس از کسر مالیات، حدود ۶۵ هزار و ۷۵۱ دلار درآمد داشت که این رقم، با ماهی حدود ۵ هزار و ۵۰۰ دلار برابری می‌کند.
میانگین دستمزدها در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، به ترتیب، سه و چهار درصد افزایش یافت و بنابراین می‌توان انتظار داشت که خانواده متوسط آمریکایی در سال ۲۰۱۶ حدود ۷۰ هزار دلار در سال (۵ هزار و ۸۰۰ دلار) درآمد داشته باشد. (۳)
تا اینجای کار، آمارها بد نیست. اما چیزی که به خانواده متوسط آمریکایی فشار می‌آورد، نظام بدهکاری در این کشور است. این نظام در سطح کلان، باعث شد ‘باراک اوباما’ دولت ایالات متحده را با ۱۰ تریلیون دلار بدهی در سال ۲۰۰۸ تحویل بگیرد و اکنون با ۲۰ تریلیون دلار بدهی تحویل ترامپ بدهد (۴ و ۵). در سطح شهروندان نیز وضعیت به همین منوال بوده است.

** بدهی خانواده آمریکایی
خرید با کارت اعتباری در ایالات متحده، بسیار رایج است. طبق مطالعات موسسه مالی ‘نرد والت’، هر خانواده‌ طبقه متوسط آمریکا در سال ۲۰۱۶ به طور میانگین ۱۳۲ هزار دلار بدهیِ کارت اعتباری داشته است.
افزون بر این، خرید خانه با اقساط بسیار بلند و خرید خودرو با اقساط میان‌مدت نیز در آمریکا روشی است که اغلب خانواده‌های طبقه متوسط را صاحب خانه و ماشین می‌کند. بدهی‌های ناشی از خرید خانه، کارت اعتباری، وام خودرو و وام تحصیلی، به ترتیب، بیشترین خانواده‌های آمریکایی را درگیر خود کرده است. جدول زیر، گویای این آمار است. در این جدول، مبلغ‌ها به دلار هستند و رقم مربوط به میانگین بدهی برای هر خانواده، گرد شده است.
م. ب. خ: میانگین مبلغ بدهی، برای هر خانواده‌ای که چنین بدهی‌هایی دارند
ک. ب. ج: کل بدهیِ جامعه برای این نوع اعتبار
ش. خ: شمار خانواده‌های آمریکایی که زیر بار چنین بدهی‌هایی هستند

نوع بدهی……….م. ب. خ……….ک. ب. ج……….ش. خ
وام مسکن…….. ۱۷۳ هزار…… ۸٫۳۵ تریلیون …. ۴۸٫۳ میلیون خانواده
کارت اعتباری… ۱۶ هزار……… ۷۴۷ میلیارد … ۴۶٫۵ میلیون خانواده
وام خودرو…… ۲۸ هزار……… ۱٫۱۴ تریلیون….. ۴۰ میلیون خانواده
وام تحصیلی… ۴۹ هزار……… ۱٫۲۸ تریلیون….. ۲۶٫۱ میلیون خانواده

*** سیاست آمریکا
انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره، خشونت‌های مسلحانه و آرام کردنِ ناراضیان سیاهپوست، مهمترین رخدادهای سیاسی آمریکا در سال ۲۰۱۶ بود. در بخشِ روزشمارِ رخدادهای آمریکا، به موارد درگیری میان پلیس و جامعه سیاهپوستان اشاره شده است.
نخستین هفته‌های سال ۲۰۱۶ با آغاز اجرای برجام نیز مصادف بود و برخی تفاهم‌های پسابرجام، از جمله بازپرداختِ بخشی از بدهی‌های چندین دهه‌ایِ آمریکا به ایران و صدور مجوز فروش هواپیما، آن هم در سال انتخاباتِ سراسری، با واکنش‌های سیاسیِ حزب مخالفِ دولت در ایالات متحده رو به رو شد.

** انتخابات آمریکا
در حالی که پیش‌بینی می‌شد ‘هیلاری کلینتون’ از حزب دموکرات، با توجه به پشتیبانی عمومیِ رسانه‌های آمریکایی، به‌آسانی بتواند به ریاست‌جمهوری این کشور دست یابد، چهره‌ای غیرسیاسی از حزب جمهوری‌خواه با شعارهای اقتصادی توانست همه رقیبانِ جمهوری‌خواه و کلینتون را شکست دهد و بر مسند ریاست اجراییِ آمریکا تکیه بزند.
در واقع، غیرسیاسی بودنِ ترامپ، احتمالا برگ برنده او بود. این سرمایه‌دار و فعال حوزه معاملات ملکی، با دغدغه‌های اقتصادی مردم آمریکا که در بخش قبل بدان اشاره شد، آشنا بود و مردم نیز او را فردی خارج از حکومت می‌دانستند که نقشی در وضعیت کنونی کشورشان نداشته است.
دونالد ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی‌اش برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان، از شبکه‌های اجتماعی، بویژه توییتر و فیسبوک به بهترین نحو استفاده کرد که در گزارش‌های زیادی به آن پرداخته شده است.
شعار کلی ترامپ در عرصه داخلی، افزایش اشتغال از طریق جلوگیری از مهاجرت صنایع تولیدی به کشورهای خارجی و جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی در آمریکا بود. او همچنین وعده داده است که قانون مصوب دولت اوباما در بخش بیمه‌ها و خدماتِ درمانی را اصلاح کند.
دونالد ترامپ در عرصه بین‌المللی نیز وعده داده است که هرجا منافع مالی آمریکا تامین نشود، واشنگتن کنار خواهد کشید. او به طور خاص از همپیمانان آمریکا در ناتو و کشورهای شرق آسیا و خاورمیانه نام برده و گفته است که این کشورها باید سهم خود از دفاع جمعی را بپردازند.
ترامپ گفته است اگر نتواند پیمان‌های بین‌المللی بازرگانی، مانند نفتا را به‌گونه‌ای اصلاح کند که متضمن منافع اقتصادی آمریکا باشد، او به طور یکجانبه از این پیمان‌ها خارج خواهد شد.
باید منتظر ماند و دید رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا تا چه اندازه به قول‌هایش وفادار می‌ماند. مسلما ترامپ فردی باهوش است و بعید به نظر می‌رسد که بخواهد بی‌گدار به آب بزند. چینش دولتِ او پس از پیروزی در انتخابات، موید هوشِ ذاتی اوست. درحالی که وی در دوران انتخابات با رهبران حزب جمهوری‌خواه بشدت درگیر شد، پس از پیروزی، افراد زیر را به کابینه‌اش راه داد:
– ‘اِلِن چائو’ نامزد وزارت ترابری. ‘چائو’ همسر ‘میچ مک‌کانل’ رهبر اکثریت سنا است. ‘چائو’ در دولت جرج بوش نیز هشت سال وزارت کار را برعهده داشت و به طور کلی یک جمهوری‌خواه بسیار بانفوذ به حساب می‌آید.
– ‘ریک پِری’ نامزد وزات انرژی. فرماندار سابق تگزاس که از جمهوری‌خواهانِ بنام و به قول خود آمریکایی‌ها کنشوَر (mainstream) به حساب می‌آید.
– ‘راینس پریباس’ رئیس کارکنان کاخ سفید. او پیش از ورود به دولت ترامپ، رئیس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه بود.
– ‘شان اسپایسر’ سخنگوی کاخ سفید. او پیش از ورود به دولت ترامپ، مدیر روابط عمومیِ کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه بود.
ترامپ وزارت کشور، وزارت بهداشت، ریاست سازمان اطلاعات مرکزی (سیا)، ریاست سازمان برنامه و بودجه و ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست را نیز به نمایندگانِ جمهوری‌خواه در کنگره داده است.

** خشونت‌های مسلحانه
متمم دومِ قانون اساسی آمریکا که اواخر قرن هجدهم تنظیم شده است، حمل سلاح برای دفاع از خود را از حقوق ملت می‌داند. طبق رای دیوان عالی آمریکا، این پیوستِ از قانون، به حقوق فردی شهروندان اشاره دارد و بنابراین همه آمریکاییان آزادند که برای دفاع از خود، سلاح‌های جنگی بخرند.
طبعا چنین قانونی، راه را برای خشونت‌های مسلحانه در جامعه باز می‌کند. کنگره آمریکا برای کاهش این خشونت‌ها، محدودیت‌هایی را برای خرید و حمل سلاح وضع کرده، اما نفوذ مالیِ صنایع اسلحه‌سازی در کنگره، تاامروز، مانع از اصلاح قانون اساسی شده است. برای تغییر قانون اساسی ایالات متحده، دو سوم از نمایندگان هر دو مجلس در کنگره یا دو سوم از ایالت‌های آمریکا باید درخواست بازنگری بدهند و در نهایت هم سه چهارم از ایالت‌های آمریکا، باید اصلاحاتِ پیشنهادی را تایید کنند.
لابی‌های اسلحه‌سازی، بیشتر در حزب جمهوری‌خواه نفوذ دارند.
وضعیت جاری در آمریکا را می‌توان به معنای واقعی کلمه ‘فاجعه‌بار’ نامید. تخمین زده می‌شود که در آمریکا به ازای هر ۱۰۰ شهروند، بین ۱۰۰ تا ۱۰۱ سلاح در دست غیرنظامیان وجود داشته باشد؛ درحالی که این آمار در مورد کشور جنگ‌زده یمن ۵۵ است (۶).
کل کسانی که در سال ۲۰۱۶ در آمریکا به ضرب گلوله از پا درآمده‌اند، طبق آمار ‘آرشیو خشونت مسلحانه’ (۷)، بیش از ۵۶ هزار نفر است. از این تعداد، ۳۷۵ نفر قربانی تیراندازی‌های بی‌هدف افرادی بوده‌اند که عمدتا از اختلال‌های روانی رنج می‌برده‌اند. آمار قربانیان تیراندازی‌های جمعی و بی‌هدف در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۴، به ترتیب، ۳۳۳ نفر و ۲۷۵ نفر بود. این آمار، نشان‌دهنده افزایش خشونت‌های مسلحانه در آمریکاست.
‘باراک اوباما’ رئیس‌جمهوری آمریکا در آخرین نشست مطبوعاتی خود در سال ۲۰۱۶، از خشونت‌های مسلحانه به عنوان یکی از مشکلات کشورش یاد کرد که او موفق به حل آن نشده است.

*** روزشمارِ رخدادهای آمریکا – ۲۰۱۶ (۸)

ژانویه
۱۶ ژانویه: به دنبال اثبات آلودگی آب رودخانه فلینت در ایالت میشیگان، باراک اوباما در شهر فلینت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد. مردم فلینت از این رودخانه برای آب آشامیدنی استفاده می‌کنند. چند روز بعد، ‘ریک اسنایدر’ فرماندار میشیگان به خاطر آلودگی رودخانه و مشکلات آب شهری از مردم عذرخواهی کرد و قول داد این مشکل را حل کند.
۱۸ ژانویه: پس از آنکه آکادمی اسکار برای دومین سال پیاپی هیچ فرد سیاهپوستی را برای جوایز اسکار نامزد نکرد، گروهی از هنرمندان آمریکایی خواستار تحریم مراسم اسکار شدند. چهار روز بعد، آکادمی اسکار اعلام کرد که در ساختار مدیریتی، استخدامی و رای‌گیریِ خود تغییراتی را ایجاد خواهد کرد. این آکادمی قول داد که در چهار سال آینده، تعداد اعضای سیاهپوست و نیز اعضای زن خود را دو برابر کند.

فوریه
۱ فوریه: وزارت خارجه آمریکا برای نخستین بار اعتراف کرد که ‘هیلاری کلینتون’ در دورانی که وزیر خارجه بود، اطلاعات سری را با ایمیل شخصی خود مبادله کرده است.
۲ فوریه: پلیس فدرال آمریکا (FBI)، بررسی پرونده مربوط به آلودگی آب در شهر فلینت را آغاز کرد. برای این منظور، کارگروهی شامل نمایندگان FBI، سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا و دادستانی کل آمریکا تشکیل شده است.
۱۳ فوریه: ‘آنتونین اسکالیا’ یکی از قاضی‌های دیوان عالی آمریکا در سن ۷۹ سالگی درگذشت. اسکالیا را فردی محافظه‌کار می‌شناختند. دیوان عالی آمریکا با مرگ اسکالیا اکنون ۴ قاضی لیبرال و ۴ قاضی محافظه‌کار دارد. با توجه به نزدیکی حزب دموکرات به لیبرال‌ها، باراک اوباما خواهد کوشید که قاضی مورد نظر خود را برای عضویت در دیوان عالی به سنا معرفی کند.
۲۳ فوریه: ‘میچ مک کانل’ رهبر اکثریت سنا (فعلا جمهوری‌خواهان)، رسما اعلام کرد
که سنا نه تنها به گزینه اوباما رای اعتماد نخواهد داد، بلکه حاضر نیست با این گزینه، جلسه مشورتی برگزار کند. این سخن، نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان به هیچ قیمت حاضر نیستند اکثریتِ محافظه‌کار دیوان عالی به نفع لیبرال‌ها تغییر کند.

مارس
۶ مارس: ‘نانسی ریگان’ همسر رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سن ۹۴ سالگی درگذشت. همسران رئیسان ‌جمهوری آمریکا به طور سنتی نقش‌های تشریفاتی فراوانی برعهده دارد و آمریکاییان از آنها با عنوان ‘بانوی اول آمریکا’ یاد می‌کنند.
۱۶ مارس: اوباما با وجود مخالفت جمهوری‌خواهان، ‘مریک گارلند’ را به عنوان نامزد خود برای عضویت در دیوان عالی آمریکا معرفی کرد.
۲۳ مارس: مجلس قانون‌گذاری ایالت ‘کارولینای شمالی’ اعلام کرد که جلوگیری از اجرای طرح انتخاب تراجنسیتی‌ها در شهر شارلوت را به رای خواهد گذاشت. لیبرال‌های حاکم بر این شهر، اعلام کرده‌اند که تراجنسیتی‌ها می‌توانند خودشان انتخاب کنند که از سرویس‌های عمومی زنانه یا مردانه استفاده کنند و در این زمینه، لازم نیست به گواهی پزشک وابسته باشند.
۲۹ مارس: همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، دیوان عالی آمریکا در رای‌گیری پیرامون دعاوی میان لیبرال‌ها و محافظه‌کاران با رایِ برابر ۴-۴ به بن‌بست خورد. این اتفاق، ناشی از درگذشت یکی از قاضی‌های محافظه‌کار دیوان عالی است. طبق مقررات آمریکا، اگر دیوان عالی نتواند در زمینه‌ای رای دهد، رایِ دادگاهِ پیش از آن، حکم قطعی تلقی خواهد شد.

آوریل
۸ آوریل: ‘ادوارد لین’ افسر تایوانی‌تبار نیروی دریایی آمریکا به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به چین و تایوان، به دادگاه احضار شد. اتهام جاسوسی به یک افسر رسمی ارتش آمریکا در تاریخ این کشور بسیار کم‌سابقه است.
۱۴ آوریل: شرکت مایکروسافت به دلیل قانونی که به مقام‌های امنیتی اجازه می‌دهد ایمیل‌ها و فایل‌های آنلاینِ کاربران اینترنت را بررسی کنند، علیه دولت آمریکا به دادگاه شکایت کرد. مایکروسافت پیش از این هم از نقض حقوق مشتریانِ خود که شاملِ اغلبِ کاربران رایانه هستند ابراز نگرانی کرده بود.
۲۰ آوریل: وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تصویر ‘هریِت تابمَن’ روی ۲۰ دلاری‌های جدید نقش خواهد بست. هریت تابمَن (۱۹۱۳-۱۸۲۰) یک برده بود که پس از فرار و آزادی، به فرار صدها برده دیگر نیز کمک کرد. تابمَن، نخستین زنی خواهد بود که در یکصد سال اخیر، تصویرش روی اسکناس‌ دلار آمریکا نقش می‌بندد.

مه:
درگیری بر سر آزادی‌های لیبرالی، اکنون به جایی رسیده است که رسانه‌ها از آن با نامِ ‘جنگ مستراح’ (toilet war) یاد می‌کنند. مجلس قانون‌گذاری کارولینای شمالی در ماه مارس رای داد که افراد باید طبق جنسیتِ شناسنامه‌ای خود و نه طبق میل جنسی‌شان از سرویس‌های عمومی (از جمله توالت‌ها) استفاده کنند. وزارت دادگستری دولت اوباما، این قانون را نقض قوانین فدرال و نقض حقوق دگرباشان جنسی دانست و علیه ایالت کیفرخواستی تنظیم کرد. ایالت نیز متقابلا علیه وزارت دادگستری دادخواستی به دادگاه ارائه کرد. ‘باراک اوباما’ اعلام کرد که دانش‌آموزان باید بتواند طبق ‘هویت جنسی’ از سرویس‌های بهداشتی استفاده کنند و نه طبق ‘هویت شناسنامه‌ای’. این اظهاراتِ لیبرالی، بسرعت باعث شد ۱۱ ایالت اعلام کنند که علیه رئیس‌جمهوری آمریکا شکایت خواهند کرد.
۱۰ مه: سناتور جمهوری‌خواه ‘جان تون’ در نامه‌ای به ‘مارک زاکربرگ’ رئیس شبکه اجتماعیِ فیسبوک، از او خواست درباره اتهام‌های مربوط به تلاش عمدی برخی کارکنانِ این شبکه برای برجسته کردن اخبار و مواضع لیبرال‌ها توضیح دهد. زاکربرگ می‌گوید از این اتفاق آگاه نبوده است و اگر واقعا رخ داده باشد، خلاف دستورالعمل‌هایی است که به کارکنان فیسبوک داده می‌شود.
۱۸ مه: شرکت ارتباطات چارتر (Charter Communications Inc) شرکت سینمایی-رسانه‌ایِ تایم وارنر و شرکت برایت هاوس را خرید. تایم وارنر، خود مالک شبکه‌های اچ بی او (HBO) و سی ان ان (CNN) است. بسیاری از کنشگران اجتماعی از ادغام غول‌های رسانه‌ای و ارتباطات به دلیل احتمال ایجاد فضای تک‌قطبی، ابراز نگرانی می‌کنند. ‘دونالد ترامپ’ یکی از مخالفان این ادغام است.
۲۳ مه: دادگاه آمریکا ‘ادوارد نرو’ یکی از افسرانی که به اتهام قتل غیرعمد یک جوان سیاهپوست محاکمه شده بود را بی‌گناه شناخت. تیراندازی به سوی یک جوان سیاهپوست که پلیس به او مظنون بود در آوریل ۲۰۱۵ به مرگ مظنون منجر شد و ماه‌ها اعتراض و آشوب‌های خیابانی را در شهر بالتیمور (ایالت مریلند) را در پی داشت.

ژوئن
۱ ژوئن: ‘مایناک سرکار’ ۳۸ ساله و دانش‌‌آموخته دانشگاه UCLA، پس از قتل همسرش در مینه‌سوتا، به لس‌آنجلس می‌رود و یک استاد ۳۹ ساله این دانشگاه را می‌کشد و سپس اقدام به خودکشی می‌کند. این حادثه، به دلیل هراسی که در این دانشگاه معروف آمریکایی ایجاد کرد، بازتاب فراوانی در رسانه‌های آمریکا داشت.
۳ ‍ژوئن: ‘محمدعلی’ بوکسور اسطوره‌ای، در سن ۷۴ سالگی درگذشت.
۱۰ ژوئن: شرکت رسانه‌های آنلاین گاوکر (Gawker) اعلام ورشکستگی کرد. شبکه‌های وبلاگی، مهمترین فعالیت‌های این شرکت در اینترنت بودند. گاوکر اواخر سال ۲۰۱۶ با شرکت یونیویژن ادغام شد.
۱۲ ژوئن: بزرگترین تیراندازی عمومی در تاریخ معاصر آمریکا در شهر اورلاندو (ایالت فلوریدا) رخ داد. در این تیراندازی، فردی به نام ‘عمر متین’ با حمله به یک باشگاه شبانه همجنسگرایان، ۴۹ نفر را کشت و ۵۳ نفر را زخمی کرد.
۱۳ ژوئن: شرکت مایکروسافت اعلام کرد که شبکه اجتماعی و تخصصی لینکداین (LinkedIn) را به بهای بیش از ۲۶ میلیارد دلار خواهد خرید. این بزرگترین معامله مایکروسافت در تاریخ خواهد بود.
۲۰ ژوئن: طرح‌های پیشنهادی برای کنترل سلاح در سنای آمریکا رای نیاورد.
۲۲ ژوئن: دادستانی آمریکا علیه ۳۰۰ نفر به اتهام کلاهبرداری از بیمه‌های درمانی، پرونده تشکیل داد. بر اساس برآوردِ وزارت دادگستری و وزارت بهداشت آمریکا، بیش از ۹۰۰ میلیون دلار از دو بیمه‌ درمانی فدرال آمریکا (Medicare و Medicaid) کلاهبرداری شده است. از میان ۳۰۰ متهم، ۶۰ نفر پزشک هستند و با نسخه‌های قلابی از بیمه اختلاس کرده‌اند. تنها پنج نفر از این افراد، متهمند که ۸۶ میلیون دلار از بیمه کلاهبرداری کرده‌اند.
۲۳ ژوئن: دادگاهی در آمریکا ‘سزار گودسون’ دومین افسر پلیس متهم در تیراندازی به یک جوان سیاهپوست در بالتیمور را بی‌گناه شناخت. مرگ این جوان سیاهپوست در سال ۲۰۱۵ به ماه‌ها اعتراض و شورش خیابانی منجر شده بود.
۳۰ ژوئن: ‘اشتون کارتر’ وزیر دفاع آمریکا، در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که تغییرجنسیت‌دادگان، اگر یک سال با جنسیت جدیدشان زندگی کرده باشند، از این پس می‌توانند رسما در ارتش استخدام و از حقوق برابر با دیگران در نیروهای مسلح برخوردار شوند.

ژوئیه
۵ ژوئیه: یک مظنون سیاهپوست به ضرب گلوله دو پلیس سفیدپوست در شهر ‘بَتِن روژ’ ایالت لوئیزیانا جان باخت. اگرچه مقام‌های قضایی قول پیگیری داده‌اند، اما این حادثه با توجه به رخدادهای مشابه در گذشته، بسرعت با اعتراض‌های خیابانی سیاهپوستان رو به رو شد.
۶ ژانویه: کشته شدن یک مظنون به دست پلیس، بار دیگر جنجال آفرید. فیلم این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر و با واکنش افکار عمومی رو به رو شد.
۷ ژوئیه: در تظاهرات آرامی که به خاطر حادثه ششم ژانویه در شهر دالاس تگزاس برگزار شده بود، فردی سیاهپوست به نام ‘میکا خاویر جانسون’ با مسلسل و مواد منفجره به پلیس حمله کرد و پنج نفر از افسران پلیس که ناظر تظاهرات بودند را به قتل رساند. پس از آنکه مذاکره با جانسون برای تسلیم شدنش به نتیجه‌ای نرسید، نیروهای امنیتی با فرستادن یک روبات مجهز به بمب، فرد مهاجم را کشتند.
۱۱ ژوئیه: ‘اشتون کارتر’ وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرد رئیس‌جمهوری این کشور تصمیم گرفته است که برای کمک به عملیات آزادسازی موصل که بزودی انجام خواهد شد، ۵۶۰ نیروی جدید به عراق اعزام کند.
۱۷ ژوئیه: یک مرد سیاهپوست ۲۹ ساله آمریکایی با شلیک به سوی شش افسر پلیس در ‘بَتِن روژ’ (ایالت لوئیزیانا)، سه تن از آنان را کشت و سه تن دیگر را زخمی کرد. نیروهای پلیس با شلیک به مردم مهاجم، او را از پا در آوردند. مهاجم، درجه‌دار سابق نیروی تفنگداران دریایی آمریکا بود.
۲۱ ژوئیه: ‘راجر اِیلز’ مدیرعامل فاکس نیوز به دنبال رسوایی اخلاقی برکنار شد.
۲۵ ژوئیه: تیراندازی در مقابل یک کلوب شبانه در شهر ‘فورت مایرز’ ایالت فلوریدا، به مرگ دو نوجوان و زخمی شدن ده‌ها نفر انجامید.
۲۵ ژوئیه: شرکت مخابراتی ‘ورایزون’ (Verizon) اعلام کرد که شرکت یاهو را به بهای چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار خواهد خرید. ورایزون پارسال هم شرکت اینترنتی AOL را خریده بود.

اوت
۱ اوت: آمریکا به درخواست دولت وحدت ملی لیبی، به مواضع القاعده در لیبی حمله هوایی کرد. نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد حمله‌ها به منطقه سِرت محدود بوده است.
۴ اوت: بیش از ۴۰ عضو مافیا به اتهام‌های متفاوت دستگیر شدند. دستگیرشدگان، اعضای چهار خانواده بزرگ نیویورکی به نام‌های ‘جنوویز’، ‘گامبینو’، ‘لوچسه’ و ‘بونانو’ هستند.
۸ اوت: توقف پروازهای هواپیمایی دلتا به دلیل قطع برق و نقص فنی سامانه‌ها به مدت شش ساعت در روزِ پرمسافر دوشنبه، به سرگردانی ۱۰ها هزار نفر منجر شد. هواپیمایی دلتا تا سه روز پس از این حادثه نیز همچنان با مشکل تاخیر در پرواز دست به گریبان بود.
۸ اوت: نخستین مرگ ناشی از بیماری زیکا در آمریکا در ایالت تگزاس ثبت شد.
۹ اوت: ‘مایکل فلپس’ شناگر آمریکایی، بیستمین طلای جهانی‌اش را در مسابقه‌های المپیک ریو به دست آورد. این خبر، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت. فلپس در پایان المپیک، جمع مدال‌های جهانی‌اش در دوران ورزشی‌ خود را به ۲۸ رساند که ۲۳ مدال، از جنس طلا است.
۱۳ اوت: شلیک مرگبار پلیس به یک سیاهپوست که با یک قبضه سلاحِ سرقت‌شده در حال فرار بود، به سه شب آشوب در شهر میلواکی (ایالت ویسکانسین) منجر شد. پلیسِ شلیک‌کننده نیز سیاهپوست بوده است.
۱۸ اوت: وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد استفاده از زندان‌های خصوصی در این کشور را به دلیل شرایط بدی که دارند، کاهش خواهد داد. زندان‌های انتفاعی و خصوصی آمریکا عمدتا با استانداردهای این کشور هماهنگ نیستند. از مجموع دو میلیون و ۳۰۰ هزار زندانی در آمریکا، ۱۹۳ هزار نفر در زندان‌های فدرال (دولت مرکزی) و ۲۲ هزار نفر در زندان‌های خصوصی نگهداری می‌شوند.
۲۱ اوت: یک دادگاه فدرال، علیه تصمیم دولت اوباما درباره اختیار تراجنسیتی‌ها در سرویس‌های عمومی رای داد و آن را لغو کرد.

سپتامبر
۶ سپتامبر: موسسه آموزش عالی آی تی تی (ITT Technical Institute)، پس از ۴۷ سال فعالیت در آمریکا، اعلام کرد که هر ۱۳۰ شعبه خود در ۳۸ ایالت این کشور را تعطیل می‌کند. ITT، سیاست وزارت آموزش دولت اوباما را عامل تعطیلی خود اعلام کرده است. طبق تصمیم وزارت آموزش، دانشجویانی که از کمک‌های دولتی استفاده می‌کنند، نمی‌توانند در موسسه‌های انتفاعی مانند ITT ثبت نام کنند. تعطیلی ITT، باعث سرگردانی ۳۵ هزار دانشجو و بیکاری هشت هزار کارمند این موسسه خواهد شد.
۸ سپتامبر: بانک ‘ولز فارگو’ (Wells Fargo) به خاطر واداشتنِ مشتریان به گشودن حساب‌هایی که برایشان هزینه و کارمزد به همراه دارد، ۱۹۰ میلیون دلار جریمه شد. از این مبلغ، ۵ میلیون دلار به عنوان غرامت به مشتریانی پرداخته می‌شود و ۱۸۵ میلیون دلار هم جریمه خواهد بود.
۱۴ سپتامبر: ایالات متحده با رژیم صهیونیستی توافق کرد که طی ۱۰ سال آینده، ۳۸ میلیارد دلار کمک نظامی به این رژیم بدهد. در این توافق که حاصل ماه‌ها رایزنی است، رژیم تل‌آویو متعهد شده که خواستار کمک‌های بیشتر از واشنگتن نشود و کمک مالی آمریکا را صرفا برای خرید سلاح‌های آمریکایی استفاده کند.
۱۴ سپتامبر: تیراندازی پلیس آمریکا به روی یک سیاهپوست ۱۳ ساله آمریکایی در شهر کلمبوس (ایالت اوهایو)، به جراحت شدید و سپس مرگ او در بیمارستان منجر شد. این نوجوان، مظنون به دزدی بود و یک سلاح اسباب‌بازی نیز به همراه داشت که پلیس آن را با سلاح واقعی اشتباه گرفت.
۱۶ سپتامبر: دادگاه تجدیدنظر فدرال در آمریکا، به توقف ساخت خط لوله نفت داکوتا رای داد. این رای پس از تظاهرات هزاران سرخ‌پوست بومی صادر شد. خط لوله یادشده اگر ساخته شود، از ایالت‌های داکوتای شمالی، جنوبی و آیوا عبور می‌کند و روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت را انتقال می‌دهد. طرح یادشده، شامل یکهزار و ۱۷۲ مایل لوله‌گذاری است و ۳٫۸ میلیارد دلار ارزش دارد.
۱۶ سپتامبر: کشته شدن یک شهروند سیاهپوست دیگر به نام ‘ترنس کراچر’ ۴۰ ساله از شهر تولسا (ایالت اوکلاهما) به دست یک افسر پلیس سفیدپوست، بار دیگر باعث جنجال شد.
۱۷ سپتامبر: جوانی ۲۲ ساله که لباس نگهبانی برتن داشت، در بازار شهر ‘سنت کلاود’ در ایالت مینه‌سوتا با چاقو به مردم حمله‌ور شد و ۹ نفر را زخمی کرد. این جوان، در نهایت به ضرب گلوله یک افسر پلیس، کشته شد. گروه تروریستی داعش، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.
۱۷ سپتامبر: چند انفجار و کشف و خنثی‌سازی چند بمب در نیویورک و نیوجرسی گزارش شد. در این انفجارها، ۳۱ نفر در نیویورک و سه افسر پلیس در نیوجرسی زخمی شدند، اما کسی کشته نشد. پلیس، یک آمریکایی پشتون تبار (اهل افغانستان) به نام ‘احمدخان رحیمی’ را به عنوان متهم انفجار در نیوجرسی دستگیر کرد.
۲۲ سپتامبر: شرکت اینترنتی یاهو اعلام کرد که هکرها در سال ۲۰۱۴ به بیش از ۵۰۰ میلیون حساب کاربری در یاهو نفوذ کرده‌اند. این شرکت از کاربرانش خواست که گذرواژه‌هایشان را بسرعت عوض کنند. به نظر می‌رسد این نفوذ، با پشتیبانی یک دولت انجام شده باشد؛ هرچند هنوز روشن نیست هکرها از کدام کشور به یاهو نفوذ کرده‌اند.
۲۷ سپتامبر: کشته شدن مردی سیاهپوست به نام ‘آلفرد اولانگو’ ۳۸ ساله به دست پلیسِ شهر ‘اِل کاهون’ کالیفرنیا، دوباره این پرسش را مطرح کرد که آیا پلیس آمریکا با مظنونان سفیدپوست و سیاهپوست، رفتاری مشابه دارد؟
۲۸ سپتامبر: کنگره آمریکا با اکثریت مطلق، وتوی اوباما علیه قانون پیگرد عاملان حادثه ۱۱ سپتامبر را لغو کرد. این قانون به خانواده‌های قربانی در ۱۱ سپتامبر اجازه می‌دهد علیه کشورهای خارجی شریک در این حادثه، به دادگاه‌های آمریکا شکایت کنند. دولت اوباما معتقد بود قانون یادشده، روابط واشنگتن و ریاض را به‌شدت تیره خواهد کرد.
۲۸ سپتامبر: یک نوجوان خودآموخته (به مدرسه نرفته) در تاون‌ویل ایالت کارولینای جنوبی، پس از قتل پدر خود با سلاح گرم، به حیاط یک دبستان می‌رود و به سوی دو دانش‌آموز و یک معلم شلیک می‌کند. یک آتش‌نشان موفق می‌شود این نوجوان را متوقف کند و مانع از فاجعه شود.
۲۹ سپتامبر: یک قطار مسافربری در ایالت نیوجرسی باسرعت به موانع انتهای خط برخورد می‌کند و علاوه بر تخریب ایستگاه، باعث مرگ یک نفر و زخمی شدن ۱۰۰ نفر می‌شود.

اکتبر
۱ اکتبر: ‘کارنل شل جونیور’ جوان ۱۸ سیاهپوست در لس آنجلس به ضرب گلوله پلیس از پا درآمد. شبکه تلویزیونی ABC اعلام کرد کارنل شل، سومین مرد سیاهپوست در جنوب ایالت کالیفرنیا است که در پنج روز اخیر به دست پلیس کشته می‌شود.
۵ اکتبر: پلیس فدرال آمریکا (FBI) از دستگیری یک جاسوس هنگام دزدی از ‘سازمان امنیت ملی آمریکا’ خبر داد. این جاسوس که به عنوان کارمند یک شرکت پیمانکار به سازمان امنیت ملی آمریکا راه یافته بود، در ماه اوت دستگیر شد.
۱۵ اکتبر: آتش‌سوزی عمدی در تاسیسات خط لوله داکوتا، ۲ میلیون دلار خسارت به بار آورد.
۱۹ اکتبر: تیراندازی به دانش‌‌آموزان هنگام خروج از دبیرستانی در شهر سان فرانسیسکو، به زخمی شدنِ چهار دانش‌آموز منجر شد.
۲۱ اکتبر: حمله کم‌سابقه هکرها به تاسیسات زیرساختی اینترنت در ایالت ‘نیوهمپشایر’ دسترسی به بسیاری از تارنماها را در آمریکا و اروپا به مدت ۱۱ ساعت با اختلال مواجه کرد.
۲۵ اکتبر: یک قاضی آمریکا با حل و فصلِ پرونده شرکت فولکس واگن در ازای پرداخت ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار موافقت کرد. این مبلغ، شامل پرداخت ۱۰ میلیارد دلار غرامت به خریداران خودرو و ۴٫۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای کاهش تولید آلاینده‌ها خواهد بود. سال ۲۰۱۵ روشن شد که فولکس واگن، دستگاهی را در خودروهایش نصب کرده است که میزان تولید آلاینده‌ها را بسیار کمتر از آنچه هست، نشان می‌دهد.
۲۸ اکتبر: پلیس آمریکا ۱۴۱ تظاهرکننده علیه خط لوله داکوتا را که در زمین‌های خصوصی اردو زده بودند، دستگیر کرد.

نوامبر
۲ نوامبر: دو افسر پلیس در دو حادثه جداگانه در ایالت آیوا جان باختند. هر دو افسر، قربانی حمله غافلگیرانه افراد مسلح شدند.
۸ نوامبر: انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره آمریکا با پیروزی جمهوری‌خواهان برگزار شد. ‘دونالد ترامپ’ رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا شد و ‘پل رایان’ نیز بار دیگر ریاست مجلس نمایندگان را برعهده خواهد داشت.
۲۰ نوامبر: افراد مسلح و ناشناس به چهار افسر پلیس در فلوریدا، میسوری و تگزاس حمله کردند. یکی از این افسران به نام ‘بنجامین مارکونی’ که کاراآگاه پلیس بود، بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد. او ۶۰ امین پلیس آمریکایی بود که امسال به قتل رسیده است. بدین ترتیب، شمار افسران پلیس قربانی تا این تاریخ، از آمار مشابه در سال گذشته، فراتر رفته است.
۲۰ نوامبر: پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در داکوتای شمالی از آب فشار قوی استفاده کرد. معترضان، مخالف گذر خط لوله نفت از این ایالت هستند.
۲۸ نوامبر: فردی به نام ‘عبدالرزاق آرتان’ با چاقوی قصابی به دانشجویان دانشگاه دولتی اوهایو حمله و ۱۱ نفر را زخمی کرد. مهاجم به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

دسامبر
۳ دسامبر: دست‌کم ۳۶ نفر بر اثر آتش‌سوزی در یک انبار در شهر اوکلند (کالیفرنیا) کشته شدند.
۱۴ دسامبر: بانک مرکزی آمریکا، نرخ بهره‌های بانکی را افزایش داد. این تصمیم به دنبال احتمال افزایش نرخ تورم گرفته شد. این دومین افزایش نرخ بهره‌های بانکی در آمریکا از سال ۲۰۰۸ تاکنون است.
۱۴ دسامبر: شرکت یاهو برای دومین بار در سال جاری از هک شدنِ خود در گذشته خبر داد. این حادثه که اوت ۲۰۱۳ رخ داد و در آن، نام، تاریخ تولد، گذروا‍ژه و حتی پرسش امنیتیِ گروه عمده‌ای از کاربران نیز سرقت شد. به گفته یاهو، هکرها با ارسال بدافزارهایی توانستند به برخی حساب‌های کاربری بدون داشتن گذرواژه نفوذ کنند. این شرکت از همه هک‌شدگان خواست که گذرواژه‌هایشان را تغییر دهند.

 

مرجع: ایرنا

این خبر را به اشتراک بگذارید :