در این نوشته سعی خواهیم نمود مقایسه و تحلیلی مستدل فارغ از هرگونه گرایشات سیاسی، حزبی، قومی و امیال درونی از وضعیت حال شهرستان کارون قبل از تشکیل شهرستان به نام منطقه کوت عبدالله ارائه نمائیم.

در این بین و قبل از اجرای مصوبه جداسازی، معضلات و عقب ماندگی های فراوانی به شکل واضح و پررنگ خودنمایی می کرد و این منطقه که سابقه ای به بلندای تارخ اهواز داشت از خدمات و عمران شایسته ای بی بهره بود. نمونه بارز پیگیری های بی نتیجه مردم جنگیه جهت روشنایی جاده منتهی به هادی آباد و بی نصیبی آنها از لوله های مدفون شده در دل خاک بود که مسئولین وقت حاضر به گازرسانی و در اختیار قرار دادن این نعمت به این مردمان نبودند.

و همچنین نا امنی حاکم در جاده حدفاصل کانتکس به قلعه چنعان که با ایجاد روشنایی در طول این مسیر می توانستند امنیت و ایمنی را به ارمغان آورند.

و اما از معضلات بزرگ وقت می توان از مشکلات آموزش و پروش نام برد که با عدم امکانات نرم افزاری و سخت افزاری متناسب با شأن دانش آموزان و کمبود حداقل ۲۰۰ نیروی تدریسی و بازدهی تأسف بار این مجموعه در سطح تمامی رده های تحصیلی گردید.

از عوامل عدم پاسخگویی مسئولین در مورد مشکلات فرهنگی و امنیتی که در کوت عبدالله وجود داشت مشکلات بی شمار کلان شهر اهواز بود. طبق آمار دقیق کوت عبدالله، حمیدیه و باوی ۳۳ درصد جمعیت استان را تشکیل می دادند ولی فقط ۲۳ درصد بودجه استان به این سه منطقه تخصیص داده می شد علیرغم محرومیت های فراوان در این مناطق، اکثر بودجه به کلان شهر اهواز اختصاص می یافت و مازاد و اضافه آن که مبلغ اندکی بود بین این مناطق تقسیم می شد که جوابگوی رفع مشکلات مناطق مذکور نبود.

شاخصی در تعیین بودجه وجود دارد که برای شهرهای غنی ( برخوردار ) اختصاص داده می شود و برای شهرهای محروم ۱/۲۵ اختصاص داده می شود از آنجا که کوت عبدالله جزو اهواز بود و اهواز شهر برخوردار محسوب می شد بالطبع کوت عبدالله با وجود محرومیت های زیاد نیز منطقه برخوردار محسوب می گشت.

با شهرستان شدن کوت عبدالله ، در تخصیص اعتبارات شاخص۲۵/۱ که مختص مناطق کم برخوردار بود به این شهرستان نوپا داده شد و اعتبارات و بودجه مستقلی از شهرستان اهواز به آن تعلق گرفت.

نکته قابل توجه ، وجود بیش از ۱۰۰ شهر در استان اصفهان است که یکی از عوامل پیشرفت و اختصاص اعتبارات بیشتر برای آن استان است. در مقابل استان خوزستان دارای ۶۰ شهر است که شهرستان کارون با داشتن ۳ شهر زمینه پیشرفت وجذب اعتبارات افزون تر را برای شهرهای جدید در پی داشت.

طبق آمار دقیق و مستند در سال ۱۳۹۲ بودجه اعتبارات برنامه ایی شهرستان کارون معادل ۲۱ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۳ ،۱۷ میلیارد تومان برآورد و تخصیص داده شد که این بودجه دارای فصول مختلف و اعتبار جداگانه ای است از باب مثال ، منابع آب، کشاورزی و اجرای طرح های کوچک ۵/۳ میلیارد ریال در سال ۹۲ بود. فصل آموزش (ساخت و احداث مدارس ) که هر کدام از این اعتبارات در محرومیت زدایی نقش بسزایی دارند.

نکته قابل توجه به غیر از این اعتبارات برنامه ای، اعتبارات ماده ۱۸۰ که در قالب برنامه سالیانه و در اختیار مجلس است که با شهرستان شدن کوت عبدالله می توان به آن اختصاص یابد که قبل از شهرستان شدن فاقد چنین ظرفیتی بودیم.

طبق بررسی صورت گرفته شهرداری منطقه ۵ اهواز (کوت عبدالله) در سال ۱۳۹۱ دارای ۵۰۰ نفر پرسنل و بودجه مصوب کل سال در آن ۵۰ میلیارد ریال بود که بعد از شهرستان شدن و در سال جاری ۳۳۰ میلیارد ریال پیش بینی و حدوداً ماهانه ارزش افزوده و آلایندگی و درآمد شهرداری ( هزینه صدور پروانه ساخت و ساز، عوارض و …) ۱۸ میلیارد ریال می باشد که البته این مبلغ متغییر است. و جمعاً ۵۴۶ میلیارد ریال می باشد.

تفاوت قابل ذکر دیگر معافیت مالیاتی است که کوت عبدالله بدلیل اینکه جزء اهواز بود از معافیت مالیاتی کمتری برخوردار بود ولی با شهرستان شدن از معافیت مالیاتی بیشتری برخوردار می شود.

تفاوت دیگر در این میان مبحث پرداخت عوارض کارخانجات و شرکت های توسعه نیشکر است، زمانی که کوت عبدالله در محدوده شهرستان اهواز بود شرکت های توسعه نیشکر به دلیل اینکه فاصله زیادی با اهواز داشتند عوارضی پرداخت نمی کردند ولی با شهرستان شدن این محدوده (کارون)شرکت های توسعه نیشکر بدلیل نزدیکی به شهرهای ربیع و کوت عبدالله در حوزه آنها قرار می گیرند و می بایست عوارض پرداخت نمایند. ( در حال حاضر پرداخت صورت می گیرد )

تفاوت بعدی، قبل از این طرح جامعی در کوت عبدالله وجود نداشت و طرح تفصیلی در حال مطالعه بود ولی با شهرستان شدن این طرح ها متولی پیدا کرد و به شدت در حال پیگیری است که خود باعث توسعه مسکن و رونق ارزش منطقه بوده اند .

قبل از شهرستان شدن، اهالی کوت عبدالله برای رجوع به ادارات دولتی متحمل هزینه های زیادی برای ایاب و ذهاب خویش بودند که با شهرستان شدن و استقرار ادارات و سازمان های دولتی این هزینه ها حذف گردید.

سؤالی که همیشه مردم از مسئولین و دلسوزان شهرستان کارون دارند این است که چرا با شهرستان شدن کارون معضل فاضلاب کارون همچنان پابرجاست؟

در جواب باید گفت بحث آب و فاضلاب کارون همچنان با اهواز و با مدیریت مهندس براتی می باشد و شاید اگر مستقل از اهواز می شد اکنون شاهد این همه مشکلات در این زمینه نبودیم.

تفاوت دیگری که به آن اشاره می نماییم تصدی مسئولیت شورای شهر و شهرداری توسط افراد بومی شهرستان است که قبلاً این مسئولیت ها به اهواز داده می شد که در خود باعث ایجاد مشکلاتی می شد. هر چند اختلافات موجود بین اعضای شورای شهر باعث عدم پیشرفت عمرانی و خدمات دهی مناسبی در سطح شهر کوت عبدالله گردید.

با توجه به نکات و تفاوت های قابل توجه فوق الذکر شهرستان کارون در جهت منافع مردم محروم منطقه و در راستای عمران و پیشرفت صورت گرفته است و انتظار می رود تمامی نخبگان دلسوز در این امر مهم یاری ، مساعدت و حمایت نمایند تا ان شاء الله روز به روز به عمران و شکوفایی شهرستان افزوده شود.

نکته آخر در خصوص محدوده شهرستان کارون می باشد که طبق اصلاحیه موجود باید عمل شود تا منابع درآمدی شهرستان حفظ گردد که در این مورد نیز همراهی و یاری نخبگان می تواند کمک شایانی به تثبیت محدوده و حفظ منافع مردم منطقه بنمایند.

منبع: کارون نیوز

این خبر را به اشتراک بگذارید :